2013 Race Results

Race Class:    600 Drags
Rider First Last City State Prov Vehicle Make  Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4 Finish
Position
Number Name Name
10333 Krystle Kulenkamp Stillwater MN Ski Doo 333 1 1 1 1
10779 Laura Henderson Fond Du Lac WI Ski Doo 779 1 1 1 2
10349 Kael Richards Ely MN Ski Doo 349 1 2 2 3
10619 Bradley Maslow Siren WI Polaris 619 2 1 DNF 4
10313 Autumn Pendegayosh Nevis MN Ski Doo 313 DNF DNF DNF 5
10717 Craig Rutschow Red Wing MN Ski Doo 717 2 DNF DNF 6
10888 Robert Black Garner IA Polaris 888 2 DNF DNF DQ
Race Class:    800 Drags
Rider First Last City State Prov Vehicle Make  Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4 Finish
Position
Number Name Name
10244 Austin Mccurdy Lindstrom MN Ski Doo 244 1 1 1 1
10101 Dylan Johnstone Harris MN Polaris 101 DNF 1 DNF 2
10121 Mike Simmons Superior WI Ski Doo 121 1 1 1 3
10176 Krista Maki-zurn Downing WI Ski Doo 176 1 1 1 4
10312 Eric Keith Siren WI Polaris 312 2 1 1 5
10063 Victoria Rehbein Willow River MN Ski Doo 63 1 1 DNF 6
10833 Ted Sperling Danbury WI Arctic Cat 833 DNF DNF DNF 13
10110 Austin Holdt Luck WI Polaris 110 3 1 2 13
10079 Paul Simonsen Frederic WI Ski Doo 79 2 DNF 3 13
10593 Cole Fornengo Danbury WI Polaris 595 DNF DNF DNF 13
10240 Robert Henderson Fond Du Lac WI Ski Doo 240 2 2 2 13
10190 Justin Ecklund Victoria MN Polaris 190 DNS DNS DNS 13
10209 Justin Mackedanz Paynesville MN Ski Doo 209 2 DNF DNF 13
10232 Joe Webb Dresser WI Polaris 232 1 2 1 13
10715 Jake Neurer Cumberland WI Polaris 715 1 2 2 13
10349 Kael Richards Ely MN Polaris 347 DNF 3 1 13
10707 Rachel Obrien Luck WI Arctic Cat 707 3 DNF 3 13
10619 Bradley Maslow Siren WI Polaris 619 DNF DNF DNF 13
10527 Joshua Smith Hastings MN Arctic Cat 527 2 DNF DNF 13
10545 David Mckinney Cloquet MN Arctic Cat 545 1 2 DNF 13
10613 Eddie Zupancich Babbitt MN Polaris 613 1 2 1 13
10024 Jason Mohr Alexandria MN Ski Doo 24 DNF DNF 2 13
10909 Gina Lamb Isanti MN Ski Doo 909 DNF 2 1 13
10929 Joe Swanson Ely MN Arctic Cat 929 2 1 2 13
Race Class:    Mod Drags
Rider First Last City State Prov Vehicle Make  Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4 Finish
Position
Number Name Name
10036 David Fischer Eagan MN Ski Doo 36 1 1 1 1
10077 Ryan Desjardins Port Mcnicoll ON Ski Doo 77 1 1 1 2
10724 Nick Gustafson Roseau MN Polaris 724 1 DNF DNF 3
10078 Matt Ledin Osceola WI Ski Doo 78 2 2 1 4
10321 Ryan Keith Siren WI Polaris 321 3 DNF 1 5
10004 Andy Busse Berlin WI Ski Doo 4 DNF 1 1 6
10700 Mann Nordin Maple Plain MN Ski Doo 700 2 2 3 13
10034 Scott Mosher Ithaca NY Polaris 34 DNF DNF DNF 13
10240 Robert Henderson Fond Du Lac WI Ski Doo 240 1 2 2 13
10127 Lance Gravelle Stacy MN Ski Doo 127 3 1 3 13
10014 Howie Steenberg Inver Grove Heights MN Ski Doo 14 2 1 2 13
10377 Blake Pendzimas Isanti MN Yamaha 377 2 3 3 13
10216 Bobby Penders Mahtomedi MN Arctic Cat 216 2 3 2 13
10086 Aaron Lundeen Maple Grove MN Ski Doo 086 1 2 2 13
Race Class:    Pro Open
Rider First Last City State Prov Vehicle Make  Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4 Finish
Position
Number Name Name
10029 Dale Lindbeck Chisago City MN Arctic Cat 29 1 1 2 1 1
10014 Howie Steenberg Inver Grove Heights MN Ski Doo 14 1 1 1 1 2
10003 Joey Strub Bayport MN Ski Doo 3 1 2 1 3 3
10004 Andy Busse Berlin WI Ski Doo 4 1 DNF 1 3 4
10987 Chris Erzar Ely MN Polaris 987 2 2 3 1 5
10724 Nick Gustafson Roseau MN Polaris 724 2 1 1 2 6
10413 Chad Maki Hudson WI Ski Doo 413 DNF 1 DNF 1 7
10134 Jt Kosnitch Isanti MN Ski Doo 134 1 2 2 2 8
10030 Kyle Carpenter Stacy MN Ski Doo 30 3 1 1 2 9
10007 Jason Mcpheeters Zimmerman MN Polaris 7 2 3 1 1 10
10222 Clint Fjosne Willow River MN Ski Doo 222 2 1 2 2 11
10077 Ryan Desjardins Port Mcnicoll ON Polaris 77 2 2 3 2 12
10454 Travis Audorff Chippewa Falls WI Arctic Cat 454 DNF DNF DNF DNF 13
10517 Arthur Coen Clayton WI Ski Doo 517 DNF DNF DNF DNF 13
10076 Shawn Zurn Downing WI Ski Doo 76 DNF DNF DNF DNF 13
10550 Joe Schellbach Rush City MN Arctic Cat 550 DNF 3 2 1 13
10002 Jeff Fischer Eagan MN Ski Doo 2 3 DNF 2 DNF 13
10216 Bobby Penders Mahtomedi MN Arctic Cat 216 DNF DNF DNF 4 13
10078 Matt Ledin Osceola WI Polaris 78 DNF DNF DNF DNF 13
10036 David Fischer Eagan MN Ski Doo 36 1 DNF 3 3 13
10187 Jon Novotny Buffalo MN Ski Doo 187 DNF 2 2 3 13
10168 Tj Peterson St. Croix Falls WI Polaris 168 4 3 DNF DNF 13
10034 Scott Mosher Ithaca NY Polaris 34 2 3 3 4 13
10139 Nathan Day Penatanguishene ON Polaris 138 3 2 3 3 13
Race Class:    Pro Stock
Rider First Last City State Prov Vehicle Make  Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4 Finish
Position
Number Name Name
10413 Chad Maki Hudson WI Ski Doo 413 1 1 1 1
10014 Howie Steenberg Inver Grove Heights MN Ski Doo 14 1 1 2 2
10030 Kyle Carpenter Stacy MN Ski Doo 30 1 DNF 1 3
10016 Derek Mcpheeters Isanti MN Polaris 16 1 1 1 4
10517 Arthur Coen Clayton WI Ski Doo 517 DNF DNF DNF 5
10029 Dale Lindbeck Chisago City MN Arctic Cat 29 2 1 1 6
10077 Ryan Desjardins Port Mcnicoll ON Polaris 77 1 1 2 7
10027 Trevor Fjosne Willow River MN Yamaha 27 1 3 2 8
10034 Scott Mosher Ithaca NY Polaris 34 2 2 3 9
10321 Ryan Keith Siren WI Polaris 321 1 2 1 10
10987 Chris Erzar Ely MN Polaris 987 2 2 1 11
10151 Cody Engstrand Luck WI Polaris 151 2 1 DNF 12
10700 Mann Nordin Maple Plain MN Ski Doo 700 3 2 2 13
10216 Bobby Penders Mahtomedi MN Arctic Cat 216 DNF DNF 2 13
10139 Nathan Day Penatanguishene ON Polaris 138 3 3 1 13
10078 Matt Ledin Osceola WI Polaris 78 DNF DNF DNF 13
10036 David Fischer Eagan MN Ski Doo 36 3 1 DNF 13
10454 Travis Audorff Chippewa Falls WI Arctic Cat 454 2 DNF DNF 13
10327 Ben Grandprey North Branch MN Arctic Cat 327 DNF DNF DNF 13
Race Class:    Semi Pro Open
Rider First Last City State Prov Vehicle Make  Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4 Finish
Position
Number Name Name
10219 Josh Johnson Cambridge MN Ski Doo 219 1 2 1 1
10119 Cole Engstrand Luck WI Polaris 119 2 2 1 2
10321 Ryan Keith Siren WI Polaris 321 1 1 DNF 3
10312 Eric Keith Siren WI Polaris 312 2 2 2 4
10121 Mike Simmons Superior WI Ski Doo 121 2 DNF DNF 5
10111 Brandon Kulenkamp Hinckley MN Ski Doo 111 2 1 2 6
10244 Austin Mccurdy Lindstrom MN Yamaha 244 1 1 1 7
10715 Jake Neurer Cumberland WI Polaris 715 1 3 2 8
10042 Wade Lund Hackensack MN Polaris 42 1 1 3 9
10101 Dylan Johnstone Harris MN Polaris 101 DNF 1 1 10
10377 Blake Pendzimas Isanti MN Yamaha 377 1 3 1 11
10151 Cody Engstrand Luck WI Polaris 151 1 DNF 1 12
10771 Dan Roth Chaska MN Ski Doo 777 DNF DNF DNF 13
10801 Thomas Blossom Lino Lakes MN Polaris 801 DNF DNF DNF 13
10707 Rachel Obrien Luck WI Arctic Cat 707 3 1 DNF 13
50011 Jerry Tongen Jr. Princeton MN Yamaha 41 2 DNF 1 13
10117 Logan Miller St. Peter MN Polaris 117 DNF DNF DNF 13
10212 Zachary Carpenter Mora MN Ski Doo 212 DNF DNF DNF 13
10027 Trevor Fjosne Willow River MN Yamaha 27 3 1 2 13
10311 Matt Lamb Isanti MN Polaris 311 DNF DNF DNF 13
10514 Mike Rowley Grand Forks ND Polaris 514 DNF DNF DNF 13
Race Class:    Semi Pro Stock
Rider First Last City State Prov Vehicle Make  Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4 Finish
Position
Number Name Name
10119 Cole Engstrand Luck WI Polaris 119 1 1 1 1
10929 Joe Swanson Ely MN Polaris 929 1 1 1 2
10099 Matt Schebaum Jackson WY Polaris 99 2 1 1 3
10121 Mike Simmons Superior WI Ski Doo 121 1 DNF 1 4
10707 Rachel Obrien Luck WI Arctic Cat 707 1 1 3 5
10068 Adam Johnsen Askov MN Ski Doo 68 2 1 2 6
10058 Brett Holdt Frederic WI Polaris 58 DNF 2 1 7
10854 Brandon Freeman Isanti MN Ski Doo 854 1 DNF 1 8
10613 Eddie Zupancich Babbitt MN Polaris 613 1 DNF 1 9
10024 Jason Mohr Alexandria MN Ski Doo 24 1 1 DNF 10
10813 Aaron Godeen Isanti MN Polaris 813 DNF 1 DNF 11
10110 Austin Holdt Luck WI Polaris 110 2 2 1 12
10916 Kyle Schounard Osceola WI Polaris 916 3 1 2 13
100001 Mike Benoy Woodbury MN Polaris 9 DNF DNF DNF 13
10593 Cole Fornengo Danbury WI Polaris 595 DNF DNF DNF 13
10130 David Vorwerk New Ulm MN Ski Doo 130 DNF DNF DNF 13
10209 Justin Mackedanz Paynesville MN Ski Doo 209 DNF DNF DNF 13
10225 Dale Schellbach Saint Paul MN Arctic Cat 225 DNF DNF DNF 13
10715 Jake Neurer Cumberland WI Polaris 715 DNF 1 DNF 13
10268 Joey Blackstone Orono MN Ski Doo 268 DNF DNF DNF 13
10349 Kael Richards Ely MN Polaris 347 1 DNF DNF 13
10417 Brian Kormanik Litchfield MN Ski Doo 417 1 3 2 13
10527 Joshua Smith Hastings MN Arctic Cat 527 DNF DNF DNF 13
10619 Bradley Maslow Siren WI Polaris 619 2 DNF DNF 13
10545 David Mckinney Cloquet MN Arctic Cat 545 DNF DNF DNF 13
10616 Jonathon Holmes Grantsburg WI Ski-Doo 616 DNF DNF DNF 13
10555 Tyler Bethke Star Prairie WI Polaris 555 2 2 2 13